راهنمای سفر به ارمنستان :
سفری خاص به دامنه قفقاز جنوبی
تجربه زیبائی های سفر زمینی (VIP) با کیهانسیر  ، خیالتان از بابت خدمات عالی آسوده باشه
طی تمام مسیر به ارمنستان ما با اقتدارو پشتوانه علمی همراه با عشق به سفر همراه شما هستیم
وقتی صحبت از یک سفر خارجی به میان می‌آید ، اولین گزینه‌ای که مطرح می‌شود سفر به کشورهای نزدیک و همسایه است.
کشورهایی مثل ارمنستان که هم طبیعت جذابی دارند و هم خوش آب‌وهوا هستند؛
اما دلیل دیگری که ارمنستان می‌تواند یک گزینه بسیار خوب برای سفر خارجی باشد این است که به صورت زمینی هم می‌توان به این کشور و شهر معروفش ایروان یک سفر مقرون‌ به صرفه داشت. در این مقاله سعی داریم نکاتی درباره سفر زمینی به ارمنستان ارائه دهیم.

50 نکته خاص در باره ارمنستان که با یادگیری این نکات سفری خاص به ارمنستان دارید
…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 1. ارمنستان توسط بسیاری از گردشگران نادیده گرفته می شود چرا که این کشور به تازگی مستقل شده و از نظر اقتصادی رو به رشد است همچنین وسعت و جمعیت اندکی دارد، از این رو ارمنستان دارای فرهنگ و آثار تاریخی متفاوتی نسبت به سایر کشور ها است که می تواند برای بسیاری از افراد جالب باشد.
 2. مردم کشور ارمنستانبه زبان های ارمنی و روسی صحبت می کنند و زبان انگلیسی در این کشور چندان رایج نیست که این امر ممکن است ارتباط را برای گردشگران ایرانی کمی دشوار سازد اما خبر خوب اینکه در طی چند سال گذشته ایرانیان زیادی به این کشور سفر کردند و مردم ارمنستان با زبان فارسی کمی آشنا شده اند و بعضی از فروشندگان در بازار های این کشور زبان فارسی را در حد مکالمه عادی بلدند.
 3. کشور ارمنستان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و در فصل تابستان میانگین دمای هوا در ایروان نسبت به تهران 8 درجه خنک تر است، همچنین بیشتر ساعات روز آفتاب در آسمان قابل رویت می باشد.
 4. همانطور که گفته شد کشور ارمنستان در یک سرزمین کوهستانی واقع شده است اما نسبت به همسایه خود یعنی کشور گرجستان آنقدر ها هم مرتفع نیست! کوه های ارمنستان (آرارات، آراگاتس و …) ارتفاع کمتری نسب به کوه های کشور گرجستان (کازبگی، شخارا و…) دارند اما دشت های ارمنستان از نظر گردشگران دیدنی تر از دشت های گرجستان است.
 5. جالب است بدانید بیشتر ارامنه درخارج از کشور خود زندگی می کنند و نسبت به مردم داخل ارمنستان جمعیت بیشتری را تشکیل می دهند! می توان گفت حدودا 8 میلیون نفر از مردم این کشور در خارج ارمنستان هستند و نسبت به جمعیت کل کشور که تقریبا 3 میلیون نفر است، رقم بالایی محسوب می شود.
 6. جنگ میان حکومت عثمانی (ترکیه) و کشور ارمنستان در 18 نوامبر 1920 میلادی سبب شد حدود 1.5 میلیون از مردم ارامنه تلف شوند که از آن به عنوان «هولوکاست ارمنی» یاد می شود و نکته جالب این است که دولت ترکیه این واقعه را تا امروز به طور رسمی تایید نکرده است!
 7. ارمنستان اولین کشور مسیحی جهان است! دین مسیحیت در سال 301 میلادی به عنوان دین رسمی این کشور شناخته شد و کلیسا هایی در آن زمان بنا گردید که تا به امروز باقی مانده و یکی از جاذبه های گردشگری کشور ارمنستان است. اگر چه دین مسیحیت پیش از این ها در این کشور رواج داشته و گفته می شود در اوایل قرن یکم میلادی دین مسیحیت توسط یکی از شاگردان و مریدان حضرت عیسی مسیح به نام بارتولومو و تدئوس به مردم ارمنستان معرفی شده است و امروزه حدود 95 درصد از مردم ارمنستان این دین را مذهب اصلی خود می شناسند.

مطالب مفید پیشنهادی کیهان سیر :

نکات مهم سفر به ارمنستان با اتوبوس 2020

 1. کشور های ارمنستان و گرجستان قاره اروپا را به قاره آسیا متصل می کنند، به همین دلیل در طول زمان این دو کشور مرکز تجارت های میان اروپا و آسیا بوده اند، از طرفیکشور ارمنستان به دلیل قرار گرفتن در این موقعیت جغرافیایی خاص همواره شاهد بسیاری از حوادث از قبیل جنگ ها نیز بوده است. ارمنستان و گرجستان در گذشته توسط ایرانیان، مغولان، ترک ها، روس ها و … مورد حمله قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به اینستاگرام کیهان سیر مراجعه کنید.
 2. ارمنستان دسترسی به آب های آزاد ندارد از این رو فاقد منابع نفتی و انرژی فسیلی می باشد. ارمنستان توسط 4 کشور در اطراف خود احاطه شده، از شمال با گرجستان، از جنوب با ایران، از غرب با ترکیه و از شرق با آذربایجان مرز مشترک دارد.
 3. اقتصاد کشور ارمنستان پس از رسیدن به استقلال پیشرفت چشمگیری داشته است، به طوری که در ابتدا نرخ تورم در این کشور رشد بی سابقه ایی داشت اما رفته رفته میزان تورم کاهش یافت و بانک مرکزی ارمنستان در سال 2017 اعلام کرد که نرخ تورم به مرز صفر رسیده است!
 4. امنیت کشور ارمنستان در سطح بالایی قرار داردو اگر قصد سفر به این کشور را دارید می توانید با آسودگی خاطر در خیابان ها قدم بزنید و خیالتان بابت وسایل ارزشمند خود راحت باشد. از نظر امنیت، کشور ارمنستان و گرجستان تقریبا در یک سطح هستند و به دلیل قوانین سختگیرانه پلیس آمار جرم و جنایت در این دو کشور بسیار پایین است. می توان گفت یکی از شاخص های مهم انتخاب مقصد برای سفر می تواند امنیت باشد، به همین خاطر کشور ارمنستان آمار جذب توریست صعودی دارد و هر سال نسبت به سال قبل گردشگران بیشتری به این کشور سفر می کنند.
 5. بیشترگردشگران ارمنستان از آسیا هستند و از کشور های اروپایی توریست های کمتری به این کشور سفر می کنند اگرچه این میزان رو به رشد است اما آمار ناچیزی به حساب می آید و در مقابل گردشگران آسیایی مقدار بسیار کمی است. بیشتر توریست هایی که از اروپا به ارمنستان می روند برای کوهنوردی و سوار شدن بر طولانی ترین روپ وی دنیا سفر می کنند

مطالب مفید پیشنهادی کیهان سیر

کشور ارمنستان 2020

 1. افرادی که علاقه مند هستند با اتوبوس های VIP  به سفر بروند کشور ارمنستان می تواند اولین مقصد آن ها باشد. مرز های مشترک ایران و ارمنستان در شهر های آذربایجان شرقی و اردبیلقرار دارند و گردشگران می توانند از این مرز ها برای سفر به ارمنستان استفاده کنند.همچنین با رزرو تور زمینی ارمنستان با کیهان سیر خیالتان از بابت سفر راحت و آسوده باشد.
 2. اگر قصد دارید باقطار به ارمنستان سفر کنید، در حال حاضر از ایران به ارمنستان خط راه آهن مستقیمی وجود ندارد. در گذشته از تهران تا مسکو (روسیه) خط راه آهن بوده که از مرز جلفا عبور می کرده، اما پس از جنگ آذربایجان و ارمنستان این خط راه آهن برای همیشه بسته شد. با این حال امید است که با توافق های ایجاد شده میان مسئولین دو کشور این خط راه آهن دوباره راه اندازی شود اما زمان آن مشخص نیست. اگر میخواهید به صورت زمینی و با اتوبوس به ارمنستان سفر کنید توصیه می کنیم از مقاله جذاب سفر به ارمنستان با اتوبوس دیدن نمایید.
 3. کشور ارمنستان دارای سه شهر مهم است که اصلی ترین جاذبه های این کشور را تشکیل می دهند،ایروان (Yerevan) بزرگ ترین شهر ارمنستان است و از نظر جمعیت رتبه اول را دارد. شهر دوم گیومری (Gyumri) می باشد که آثار باستانی و تاریخی فراوانی دارد و برای افرادی که علاقه مند تاریخ هستند توصیه می شود. سومین شهر بزرگ ارمنستان وانادزور (Vanadzor) است که به نوبه خود دیدنی است و سومین شهر پرجمعیت این کشور است.
 4. شهر ایروان توسعه یافته ترین شهر ارمنستان استو به دلیل نوع سنگ های به کار رفته در معماری ساختمان های جدید و قدیمی، لقب شهر صورتی را گرفته است. شهر ایروان برای قدم زدن به خصوص در هنگام شب بسیار لذت بخش است، این شهر دارای رستوران های متنوع بسیاری است و هنگام پیاده روی در کوچه و خیابان بوی غذا های لذیذ به مشام می رسد.
 5. یکی از زیبا ترینجاذبه های گردشگری کشور ارمنستان را می توان صومعه تاتو (Tatev) به حساب آورد، این صومعه متعلق به سده نهم میلادی است و در استان سیونیک، نزدیک روستای تاتو در 250 کیلومتری جنوب شرقی ایروان واقع شده است.

مطالب مفید پیشنهادی

دانستنی های مفید برای سفر به ارمنستان 2020

 1. کوه آرارات نماد اقتدار و هویت ملی ارامنه است که قسمتی از آن در خاک ترکیه قرار گرفته و به دلیل ارتفاع 5137 متری قله آن در تمامی روز های سال برفی است. کوهنوردان زیادی هر ساله برای فتح این قله به ارمنستان سفر می کنند.
 2. اگر کوهنوردی و ارتفاع را دوست ندارید،دریاچه سوان (Sevan) انتخاب مناسبی می باشد. دریاچه سوان بزرگترین دریاچه کشور ارمنستان است و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور محسوب می شود. جالب است بدانید بهترین غذاهای دریایی کشور ارمنستان در رستوران های اطراف دریاچه سوان طبخ می شود، همچنین این دریاچه به خودی خود 5% از خاک ارمنستان را شامل می شود!
 3. اگر در هوای گرم تابستان کنار سوان بنشینید احساس می کنید ابر های آسمان در آب دریاچهموج سواری می کنند! این دریاچه شگفت انگیز بزرگ ترین و زیبا ترین دریاچه قفقاز است همچنین وسیع ترین دریاچه آب شیرین کوهستانی در جهان می باشد. اگر به دریاجه سوان علاقه دارید یا میخواهید در سفر خود از آن بازدید کنید پیشنهاد می شود ازپیج اینستاگرام کیهان سیردیدن نمایید.
 4. ارمنستان به صومعه های کهن سال خود شهرت دارد، اگر قصد دارید قدیمی ترین صومعه های این کشور را پیدا کنید باید در میان کوه ها به دنبال آن ها بگردید. معروف ترین صومعه های کشور ارمنستان را می تواننورآوانک (Noravank)، تاتو (Tatev) و گغارد (Geghard) دانست. کلیسای اچمیادزین (Etchmiadzin) نخستین کلیسای جامع در تاریخ مسیحیت می باشد! ساخت این کلیسا در سال ۳۰۳ میلادی به پایان رسید و لقب ۳ کلیسا را به خود اختصاص داده است.
 5. اگر باخودرو شخصی به ارمنستان سفر می کنید رستوران های بین راهی با غذا های محلی لذیذ پیدا خواهید کرد همچنین فست فود های قرار گرفته در مسیر شهر ها نیز کیفیت غذای مطلوبی دارند و قیمت غذا در داخل و خارج شهر چندان تفاوتی ندارد.

خوردنی های ارمنستان 2020

 1. لاواش (Lavash) همانطور که از نام آن پیداست همان نان لواش خودمان است و یکی از مهم ترین نان های ارمنستان می باشد. شاورما (Shawarma)  یک غذای خوشمزه است و در ارمنستان و گرجستان توسط نان لواش , به یک شکل درست می شود.
 2. طبق نظر سنجی های انجام شده از گردشگران ایرانی، خوشمزه ترین غذاهای ارمنستان به ترتیب کله پاچه (Khash)،خوروواتس (Khorovats)، ایشخان (Ishkhan)، خاشلاما (Khashlama) و … می باشد. در صفحه 10 غذای خوشمزه در کشور ارمنستان می توانید لذیذ ترین غذاهای ارمنی را بررسی کنید.
 3. اگر در رژیم غذایی خود از نوشابه استفاده نمی کنید پیشنهاد می کنیم از سودا (آب گازدار) استفاده کنید. می توانید از سوپر مارکت نوشابه های سودا با طعم های مختلف توت فرنگی، ترخون، نعنا، گلابی و … تهیه کنید. ناتاختاری (Natakhtari) یکی از برند های شناخته شده در تولید سودا می باشد.
 4. از آنجایی که تغذیه مناسب می تواند به حفظ سلامتی شما در طول سفر کمک کند از این رو میوه و سبزیجات را فراموش نکنید. میوه فروش های کنار خیابان به خصوص در فصل تابستان میوه های رنگارنگ و تازه را عرضه می کنند و به قیمت کمتری نسبت به فروشگاه های مواد غذایی می فروشند، برای مثال می توان به هندوانه، خربزه، هلو، انجیر و … اشاره کرد.
 5. کشور ارمنستان برای سفر بسیار ارزان است!هزینه های غذا، محل اقامت، گشت و گذار شهری و اجاره خودرو نسبت به کشور های همسایه مانند گرجستان، ترکیه و آذربایجان کمتر است. اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید پیشنهاد می کنیم از صفحه قیمت مواد غذایی در کشور ارمنستان دیدن نمایید.
 6. اگر مستر کارت یا ویزا کارت دارید می توانید از تمامی دستگاه های خودپرداز درون شهری و برون شهری بدون هزینه اضافی پول برداشت کنید، در کشور گرجستان نیز این موضوع صدق می کند.
 7. فراموش نکنید که حتما پول نقد همراه داشته باشید، در خارج شهر دستگاه های خودپرداز بانکی کم است و برای دریافت وجه باید به بانک های بین راه در کنار فروشگاه ها و پمپ بنزین های بین راهی مراجعه کنید.

مقایسه ارمنستان و گرجستان برای مهاجرت 2020

 1. همانطور که اشاره شد هزینه محل اقامت در کشور ارمنستان ارزان است به طوری که شما می توانید برای اجاره یک اتاق دو تخته در مهمانخانه های داخل شهر، کمتر از 20 یورو بپردازید! اما کیفیت هتل را ندارند
  بلکه تور های زمینی کیهان سیر کیفیت هتل 4 ستاره را داراست و هزینه مناسبی را هم دارد .
 2. قیمت یک وعده غذا در رستوران حدود 3000 درام است و اگر نوشیدنی یا سرویس چایی نیز سفارش دهید 10% به هزینه اضافه می شود. اگر عازم ایروان هستید، پیشنهاد می کنیم از رستوران های واقع درخیابان هیوسی ساین (Hyusisayin) که در فضای باز هستند، دیدن نمایید.
 3. در کشور ارمنستان پول نقد بیشترین کاربرد را نسبت به کارت های بانکی دارد لذا اگر مستر کارت هم دارید همیشه مقداری پول نقد به همراه داشته باشید. به طور معمول در همه خیابان های اصلی و فروشگاه های زنجیره ایی، صرافی (Exchange) هست و می توانید ارز های خود را به درام تبدیل کنید.
 4. در جاده های خارج شهر با احتیاط و سرعت مطمئنه رانندگی کنید! آسفالت جاده های خارج شهر ارمنستانکمی قدیمی و فرسوده است چرا که نفت و فراورده های نفتی در این کشور گران است و از کشور های دیگر وارد می شود.
 5. پیشنهاد می کنیم حتمااپلیکیشن نقشه گوگل (Google Map) را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده و محل اقامت خود را بر روی نقشه ارمنستان ذخیره کنید تا در مواقع نیاز بتوانید به راحتی مسیر خانه را پیدا کنید.
 6. اگر قصد دارید با خودرو شخصی چند شهر ارمنستان را بازدید کنید، علاوه بر نکات ایمنی و بازدید فنی خودرو قبل سفر، حتما آمپر بنزین خود را به هر شهری که رسیدید چک کنید چون هیچ کس دوست ندارد در سفر بنزین تمام کند و در مسیر بماند! علاوه بر این پمپ بنزین ها با فاصله نسبتاً زیادی از یکدیگر قرار دارند.
 7. رانندگی در جاده های برون شهری در هنگام شب می تواندخطرناک باشد زیرا علاوه بر اینکه تابلو های راهنمای مسیر به زبان ارمنی هستند، در هنگام شب جاده ها تاریک تر از جاده های برون شهری ایران است و همین امر باعث افزایش میزان تصادفات شده است، توصیه می شود در هنگام روز و با رعایت اصول ایمنی رانندگی کنید

معرفی بیمارستان ها و مراکز درمانی ارمنستان 2020

 1. قیمت سوخت (بنزین، گازوئیل و …) نسبت بهایران گران تر و نسبت به کشور های اروپای غربی ارزان تر است. قیمت یک لیتر بنزین (4.5 گالن) در شهر ایروان معادل 393 درام (در سال 2019) است.
 2. درجاده های بین شهری تانکرهای سیار فروش سوخت به چشم می خورند، که در مواقع ضروری می توانید از آن ها بنزین تهیه کنید. لازم به ذکر است که قیمت بنزین های سیار 400 درام است و 7 درام بیشتر از پمپ بنزین می باشد.
 3. در گذشته کشور ارمنستان در مسیر جاده ابریشم بوده و یکی از گذرگاه های مهم این مسیر یعنی گذرگاه سلیم (Selim Pass) در آن قرار داشته است. در این مسیر مناظر بسیار زیبا وجود دارد و ارتفاع این راه در بیشترین حد خود به 2410 متر از سطح دریا می رسد.
 4. در حین رانندگی حواستان به دوربین های کنترل سرعت باشد، کشور ارمنستان مانند ایران در جاده های اصلی، دوربین های کنترل سرعت دارد و حد مجاز سرعت در هر جاده چند کیلومتر قبل از هر دوربین توسط تابلو مشخص شده است.
 5. بهترین فصل برای سفر به ارمنستان بهار و تابستان استچرا که این کشور دارای آب و هوای معتدل قاره ایی است و میانگین دمای هوا در تابستان ۲۵ درجه سانتیگراد (۷۷ درجه فارنهایت) است.
 6. برنامه سفر خود را به نحوی مدیریت کنید تا بتوانید تمامی جاذبه های گردشگری شهر مورد نظر خود را ببینید. بدین منظور می توانید به صفحه 15 مکان برتر گردشگری در کشور ارمنستان مراجعه نمایید.
 7. در ارمنستان تقریبا همه جاوایفای رایگان پیدا می شود، رستوران، کافه، هتل ،مهمان خانه و حتی جاذبه های توریستی، اما توصیه می شود که در مرز یا شهر مورد نظر خود با استفاده از پاسپورت یک سیم کارت ارمنی تهیه و آن را فعال کنید.
 8. در کنار جاده ها می توانیدمحصولات محلی با کیفیت از قبیل میوه، آجیل، عسل، شراب و … را تهیه کنید، با خرید محصولات محلی علاوه بر اینکه هزینه کمتری پرداخت می کنید، به اقتصاد محلی ارمنستان نیز کمک خواهید کرد.

جاذبه های شگفت انگیز ارمنستان 2020

 1. ساعت کاری در کشور ارمنستان از9 صبح شروع می شود، از این رو همیشه صبحانه روز بعد را خریداری کنید و کار های مهم مانند تبدیل پول را در همان روز انجام دهید.
 2. عبور از مرز گرجستان و ارمنستان بسیار آسان استو کم تر از 30 دقیقه انجام می شود. در هنگام عبور از مرز، پلیس هر دو کشور به راحتی اجازه عبور به مسافران میدهند. مرز ساداخلو (Sadakhlo) یکی از مرزهای مشترک میان گرجستان و ارمنستان است.
 3. اگر شما قصد سفر به کشوری را دارید که از نظر گردشگری بکر و جدید باشد، ارمنستان انتخاب مناسبی است. این کشور علاوه بر وسعت و جمعیت اندک نسبت به کشور همسایه خود یعنی ترکیه، جذب توریست بسیار کم تری دارد و اکثر شهر های آن از نظر گردشگران ناشناخته است.
 4. جالب است بدانید مردم ارمنستان با توریست ها رفتار دوستانه دارند، مخصوصا در روستاها و شهر های کوچک این موضوع بیشتر صدق می کند. اگر در خیابان از مردم آدرس بپرسید، آن ها به هر روشی به شما راه را نشان خواهند داد.
 5. پیشنهاد می شود ازصرافی های فرودگاه برای تبدیل ارز به مبالغ بالا استفاده نکنید زیرا صرافی های داخل شهر قیمت های بهتری دارند و کارمزد کم نمی کنند.
 6. اگر با خودرو شخصی به ارمنستان سفر نمی کنید و می خواهید از شهر ها و جاذبه های گردشگری خارج از ایروان مانندتاتو (Tatev) و خور ویراپ (Khor Virap) دیدن نمایید، پیشنهاد می شود جهت کم کردن هزینه ها و اطمینان خاطر از شرکت های توریستی استفاده کنید و از تاکسی ها و همچنین ون های کنار خیابان درخواست تور نکنید. پیشنهاد میکنیم از مقاله جدید قوانین خرید ملک در ارمنستان دیدن نمایید.

با امید مفید بودن مطالب و ممنون از نگاه شما

با کیهان سیر با درایت و آگاهی سفر کنید

Mj.aghighi