معرفی تور آذربایجان برای تابستان ۹۸

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jz2ewt3u’ custom_class=” admin_preview_bg=”]

قاره :                      آسیا
واحد پولی :              منات
مذاهب :                  اسلام
مساحت :                86,600 کیلومتر مربع
جمعیت :                 9,705,600 نفر
پیش شماره کشور:    00994
جهت رانندگی:          از سمت راست

 معرفی جمعیت و دین در آذربایجان برای تور

در اوایل سال 2016 جمعیت آذربایجان 9.705.600 نفر برآورد گردید که 53.1 درصد از این آمار را جمعیت شهرنشینی و 46.9 درصد از آن را جمعیت روستایی تشکیل داده اند. 50.2 درصد از کل این جمعیت را خانم ها در برمی گیرند. نسبیت جنسی برای جمعیت کلی در همان سال تقریبا 0.99 آقا برای هر خانم بود. تقریبا 98 درصد از ساکنین این کشور مسلمانند، 85 درصد از این آمار از مذهب شیعه و 15 درصد آنها از مذهب سنی پیروی می کنند. 2 درصد باقیمانده هم دارای مذاهب دیگرند.

اهمیت شناخت زبان برای تور آذربایجان

زبان رسمی مردم این کشور، آذربایجانی است، زبان مادری بیش از 92 درصد از جمعیت آذربایجان و متعلق به خانواده زبان های ترکی. زبان روسی و ارمنی نیز در این سرزمین صحبت می شود و زبان مادری تقریبا 1.5 درصد از جمعیت کشور به شمار می رود. روسی و انگلیسی نقش زبان دوم یا سوم را در جامعه فرهنگی و دانشگاهی آن ایفا می کند. همچنین دوازده شاخه زبان فرعی نیز در بین مردم این کشور رایج می باشد، زبان هایی نظیر زبان آواری، باداک (Budukh)، گرجی، یهودی- تاتی، خینالیق، کریتسی (Kryts)، لزگی، روتول، تالشی، تاتی (Tat)، ساکهور (Tsakhur) و اودی (Udi).

واحد پول برای تور آذربایجان

واحد رسمی پول آذربایجان منات با علامت اختصاری (AZN) می باشد. هر منات به 100 قسمت کوچک تر به نام گیپک تقسیم می شود. کلمه منات از کلمه روسی مونتا (Монета) به معنای سکه برگرفته شده. در زبان های ترکمنی و آذربایجانی از روبل شوروی نیز به عنوان منات یاد می شود. در آذربایجان سکه های 1، 3، 5، 10، 20 و 50 گیپکی و اسکناس های 1، 3، 5، 10، 20، 50 و 100 مناتی وجود دارد.

تاریخچه آذربایجان

بر اساس شواهد اولین نشانه های مربوط به پیدایش زندگی بشری در آذربایجان به اواخر عصر حجر بازمی گردد. کاوش‌های انجام‌شده در غار آزیخ دلالت بر وجود این شواهد دارد. در قرن نهم قبل از میلاد اقوام آریایی به عنوان اولین جمعیت جمهوری آذربایجان در این سرزمین سکنی گزیدند. به دنبال آن مادها و سپس هخامنشیان به رهبری کوروش در این منطقه حاکم شدند. امپراتوری مادها در سال‌های 700 تا 900 قبل از میلاد بر این سرزمین تسلط داشتند و سپس در سال 550 قبل با هخامنشیان متحدد گشتند. پس از به وقوع پیوستن این اتفاقات دین زرتشتی با رشد و گسترش قابل توجهی روبرو شد. بعد از دوره هخامنشیان این سرزمین بخشی از قلمرو قدرت و حکم‌فرمایی امپراتوری بزرگ الکساندر و جانشینانش شد. در طول این دوران آئین زرتشتی در قفقاز و آتورپاتکان گسترش یافت. آلبانی‌های قفقازی، ساکنین اصلی شمال شرقی آذربایجان به شمار می‌رفتند و حکمفرمایی این حوزه را در قرن چهارم قبل از میلاد بر عهده داشتند. اقوامی که موفق به ثبت و ایجاد اولین پادشاهی مستقل در این منطقه شدند.

کشور جمهوری آذربایجان در منطقه جغرافیایی قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در جوار دریای خزر واقع شده است و اینکه نوع حکومت جمهوری آذربایجان جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون‌گذاری می‌باشد ، ضمناً همان‌طور که شاید شنیده باشید جمهوری آذربایجان سکولار است و از سال 2001 میلادی به عضویت شورای اروپا درآمد و نکته بعدی این کشور این است که اکثریت جمعیت جمهوری آذربایجان مسلمان شیعه بوده و  89% جمعیت آن ترک ‌زبان هستند و اینکه شما گردشگران در سفر با تور آذربایجان در کنار زبان ترکی آذربایجانی ( زبان رسمی ) زبان های روسی ، ارمنی ، کردی ، تالشی ، عبری و لزگی نیز خواهید شنید .

اکثریت جمعیت کشور جمهوری آذربایجان مسلمان شیعه هستند

نقشه آذربایجان

تاریخچه آذربایجان

اين سرزمين زیبا از دوران عصر حجر قديم مسكونی بوده و بيشترين ادوار تاريخی آن با ايران وجه مشترک بسیاری داشته است و لازم به ذکر است که كلمه‌ آذربايجان از نام آرتورپات والی ايرانی آذربايجان در دوران اسكندر مقدونی بر گرفته شده است و همچنین در قدیم و الایام در فرهنگ يونانی از آن به عنوان آلبانيا ياد شده و اینکه تقريبا مطابق ناحيه آران در دوره اسلامی نیز بوده است  ، نکته قابل‌توجه دیگر اینکه نواحی شمال رود كورا به شروان نيز شهرت یافته بوده و در ايام باستانی مسكن سكاها بود و بعد ها جزوی از امپراتوری روم قرار گرفت ، در ضمن مهم است بدانید که در اوايل قرن 3 ميلادی قسمت اعظم آن به تصرف سلسله ساسانيان درآمد و نفوذ اعراب مسلمان در آن از اواخر قرن 7 ميلادی آغاز شد و مقارن ظهور سلجوقيان در قرون 10 و 11 ميلادی ، فرهنگ و زبان تركی نيز وارد اين کشور شد .

قابل توجه شما گردشگران تور آذربایجان اینکه از اوايل قرن 20 و به دنبال توسعه صنايع نفت باكو ، اين منطقه از اهميت بسزایی برخوردار شد و در اصطلاح به يكی از قطب‌ های صنعتی روسيه‌ تزاری نیز بدل شد و حضور كارگران و متخصصين روسی و اوكراينی در اين منطقه باعث  شد كه باكو به يكی از مراكز انقلابی کشور روسيه تبديل شود ، همچنین حزب مساوات كه از تجمع ملی‌گرایان آذربايجانی تشكيل شده بود ، از نفوذ گسترده‌ای در ميان مردم اين كشور برخوردار بود و بعد از وقوع انقلاب اكتبر در روسيه ، حزب مساوات در 28 ماه مه 1918 میلادی ، اين كشور را مستقل اعلام نمودند و در آخر دولت مستقل آذربايجان تا سال 1920 میلادی دوام آورد و در اين سال بلشویک‌ها آن را به تصرف درآوردند و اینکه در آوريل همان سال جمهوری شوروی سوسياليستی آذربايجان تشكيل شد .

فرهنگ و مردم جمهوری آذربایجان

همان‌طور که می‌دانید بیشتر جمعیت کشور آذربایجان مسلمان شیعه و ترک‌زبان هستند اگرچه زبان‌های روسی و ارمنی و همین‌طور تالشی و تاتی نیز در قسمت‌هایی از آن به‌کاربرده می‌شود و شما در سفر به این کشور حتماً این زبان‌ها به گوشتان خواهد رسید ، ضمناً با توجه به سابقه تاریخی این کشور که مدت‌ها جزوی از کشورمان ایران بوده است ، نکته قابل‌توجه اینجاست که ازلحاظ فرهنگی شباهت عجیبی به مردم ایران دارند و اینکه برگزاری جشن‌هایی مانند نوروز از این وجه مشترک‌های دو ملت می‌باشد ، همچنین موسیقی ‌های محلی آذربایجانی همچون موسیقی مقام و کلاسیک نیز بسیار در میان مردم محبوب است اگرچه روز به روز فرهنگ غربی در حال رشد در این کشور می باشد ولی فرهنگ ایرانی در صدر است ، ضمناً هرساله مسابقات و فستیوال‌ های موسیقی معتبری در این کشور برگزار شده که بسیاری از گردشگران در تور آذربایجان برای شرکت در این فستیوال ‌ها از سراسر دنیا به این کشور سفر می ‌کنند .

همچنین فرهنگ مردم جمهوری آذربایجان بنا به موقعیت جغرافیایی و میراث تاریخی متأثر از فرهنگ های مختلف منطقه قفقاز و خاورمیانه از جمله فرهنگ های ایرانی، ترکی ، روسی و اسلامی می باشد که شما این را در سفر به این کشور کاملا حس خواهید کرد ، ضمناً به جز اکثریت آذربایجانی ها مردم ملت های متفاوتی همچون ارمنی ها ، کردها و تالشی ها در جنوب و شرق و لزگی ها و یهودی ها و تات ها در شمال به رنگارنگی زبان ها و فرهنگ رایج این سرزمین افزوده اند . نکته بعدی در فرهنگ این کشور برگزاری جشن نوروز و موسیقی سنتی موقام می باشد که نشانه های نزدیک و ماندگار و تاریخی به فرهنگ ایرانی هستند .

موقعیت و جمعیت کشور آذربایجان

با توجه به اینکه این کشور از کشورهای نفت خیز دنیا به شمار می رود و نفت بخش بزرگی از اقتصاد آن را تشکیل می دهد بسیار در منطقه دارای اهمیت بسزایی است ، همچنین شهر باکو ، پایتخت جمهوری آذربایجان در جنوب قفقاز و منطقه اوراسیا و بین اروپای شرقی و آسیای غربی قرار گرفته شده است ، این کشور به طور کلی سه ویژگی جغرافیایی فیزیکی خاص را در خود دارد که می توان به خط ساحلی آن با دریای خزر در شرق ، سلسله کوه‌ های قفقاز در شمال و فلات گسترده ای در بخش مرکزی کشور اشاره نمود .

جمعیت جمهوری آذربایجان بر اساس آمار سال 2015 میلادی نزدیک به 10.000.000 نفر بوده است و از این تعداد حدود 91 درصد را آذربایجانی ها تشکیل می دهند و باقی را اقوام دیگری از قبیل کردها ، قفقازی ها ، لزگی ها و تالشی ها تشکیل می دهند .

دین و مذهب کشور آذربایجان

شما گردشگران تور آذربایجان توجه داشته باشید که پیرامون 70 درصد مردم جمهوری آذربایجان شیعه هستند و کلا 4/93 درصد مردم این کشور مسلمان هستند و 8/4 درصد مسیحی ارتدکس و بقیه (4/2 درصد) پیرو کیش‌ های دیگر می باشند .

آب و هوای کشور آذربایجان

از لحاظ آب و هوایی جمهوری آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف می باشد که درجه هوای متوسط در مناطق جلگه ‌ای شمال و شرق کشور تا 6 درجه سانتیگراد در زمستان و 26 درجه سانتیگراد در تابستان خواهد رسید ، در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی در زمستان ها تا 9- و 12 درجه سانتیگراد در تابستان میرسد و همچنین بطور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی هستند در حالی که منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم‌تری داراست . ضمناً مناطق غربی شامل قره‌باغ و نخجوان نسبتاً مرطوب و کوهستانی‌اند و مناطق مرکزی شامل جلگه‌های وسیع مستعد کشاورزی هست که توسط رود کورا آب‌رسانی شده است .

بهترین وقت سفر به جمهوری آذربایجان

با توجه به آب و هوای کشور آذربایجان ، بهترین زمان سفر فصول بهار و تابستان و نیز اوایل پاییز می‌باشد .
[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید