تور استانبول و معرفی مساجد باشکوه آن

تور استانبول و معرفی 4 مسجد معروف آن

تور استانبول از جمله تورهایی است که در چند سال اخیر گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. استانبول بزرگترین شهر در کشور ترکیه است و هرساله مردم زیادی به تور استانبول مسافرت می‌کنند. این شهر زیبا جاذبه های تاریخی باشکوهی دارد که مردم را جذب خود می‌کند.

استانبول بازارهای سنتی زیبایی دارد و در 4 فصل از سال میتواند بهترین گزینه برای سفر شما به آنجا باشد; همچنین هزینه های سفر به این شهر مناسب است و به همین خاطر تورهای گردشگری بسیاری دارد و تورهای استانبول معمولا از تخفیف‌های ویژه ای برخوردار است.

بیشترین مساجد ترکیه در استانبول واقع شده است و این شهر دارای 3113 مسجد است. ما در این نوشته تعدادی از این مساجد را به شما معرفی میکنیم تا با آنها آشنا شوید.

 

با ما همراه باشید …

مسجد ایاصوفیه استانبول ، ترکیه

مسجد ایاصوفیه که در منطقه سلطان احمد (مرکز شهر) استانبول قرار دارد. این مسجد به گنبد بزرگ خود مشهور است و بسیاری از افرادی که به شهر استانبول سفر میکنند از مسجد ایاصوفیه به عنوان نماد ترکیه یاد می‌کنند.

معماری بنای‌ مسجد ایاصوفیه‌‌ به طرز زیبایی با هم هماهنگ است. 4 ستون بزرگو با شکوه، شبیه‌ پای‌ فیل‌، 4 طاق مسجد ایاصوفیه استانبول را‌ بالا نگاه داشته اند‌، و گنبد بزرگ ایاصوفیه بر روی‌ این ستون ها بنا شده است. 40 پنجره کنار هم در ساقه گنبد مسجد قرار دارند‌، که‌ نور خورشید از آن ‌ها به‌ درون بنای ایاصوفیه‌ مى‌تابد.

مسجد ایاصوفیه در استانبول
مسجد ایاصوفیه در استانبول

مسجد ایاصوفیه در محله ای پر فت و آمد و توریستی، در جوار هتل ها، مراکز خرید، و دیدنی های توریستی شهر واقع شده است. مسجد سلطان احمد از معروفترین همسایه های مسجد ایاصوفیه است که در ادامه به آن میپردازیم.

برای رفتن به مسجد ایاصوفیه وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است; این نکته را فراموش نکنید که حداقل 1 ساعت قبل از بسته شدن موزه ایاصوفیه بلیت خود را تهیه کنید.

مسجد سلطان احمد تور استانبول ، ترکیه

مسجد سلطان احمد یکی از مساجد با شکوه استانبول به شمار می‌رود که به دلیل کاشی های آبی رنگی که در آن بکار رفته به مسجد آبی معروف شده است.

یکی از ویژگی های جالب این مسجد این است که 6 مناره دارد و از دوردست قابل مشاهده است. این مسجد در ابتدا برای مسلمانان ترکیه ساخته شد اما به مرور زمان توریست های بسیاری از این مسجد دیدن کردند; برای اینکه تقدس مسجد حفظ بشود ورودی غیر مسلمانان از ضلع غربی است و لازم به ذکر است که بدانید پوشش برای خانم ها در این مکان اجباری است.

مسجد سلطان احمد استانبول
مسجد سلطان احمد استانبول

نکته جالب تر این مسجد این است که از دروازه آن زنجیرهایی آویزان شده است و هرکس برای ورود به این مکان سر خود را خم میکند که نشانه ی سلام و احترام است.

این مسجد چون همچنان در حال استفاده است، هزینه ورودی ندارد و بازدید از آن به‌صورت رایگان است.

مسجد سلیمانیه استانبول، ترکیه

مسجد سلیمانیه یکی از زیباترین مساجد موجود در شهر استانبول محسوب می شود که همواره گردشگران زیادی هرساله از این مسجد دیدن میکنند.

مسجد سلیمانیه جزو بزرگترین مساجد استانبول شناخته می شود. این مسجد 4 گل دسته دارد و تشابه زیادی به مسجد ایاصوفیه دارد زیرا هر دوی این مساجد به دست یک معمار ساخته شده است.

نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید دسترسی به این مسجد است ، بهترین راه رسیدن به مسجد جامع سلیمانیه از طریق خیابان پروفسور صدیق سامی اونار درست در حومه بازار می باشد.

مسجد سلیمانیه در استانبول
مسجد سلیمانیه در استانبول

این مسجد مانند بناهای تاریخی دیگر آسیب های زادی دیده است که یکی از آنها آتش سوزی در سال 1660 میلادی است که خوشبختانه سلطان محمد دستور بازسازی آن را داد.

اگر به تاریخ امپراتوری عثمانی و شیوه معماری آن‌ها علاقه‌مند هستید، حتما از مسجد سلیمانیه واقع در استانبول بازدید کنید. البته که دیدن از این مسجد به همه ی گردشگران پیشنهاد میشود.

به خاطر داشته باشید که برای رفتن به مساجد ترکیه باید حجاب داشته باشید. اگر خانم هستید، یک شال بلند همراه داشته باشید و لباس آستین‌بلند بپوشید.

مسجد رستم پاشا استانبول، ترکیه

مسجد رستم پاشا، یک از با شکوه‌ترین مساجد دوران عثمانی محسوب می‌شود که در قرن شانزدهم میلادی در استانبول بنا شده است.

ترکیه را می‌توان سرزمین مساجد با شکوه نامید. طراحی این بنا را معمار مشهوری به نام سینان انجام داده و دکان ها و مخازنی ساخته شده است.

وقتی از پله ها بالا میروید و بازارها را رد میکنید، به طبقه دوم میرسید و با صحنه ی شگفت انگیزی روبرو میشوید. فضای داخلی مسجد رستم پاشا بسیار حیرت انگیز است و از کاشی های شهر ایزنیک مزین شده است.

مسجد رستم پاشا در استانبول
مسجد رستم پاشا در استانبول

محراب این مسجد بسیار شگفت انگیز است و الگوهای این محراب را در جای دیگری نمیتوانید پیدا کنید.

حتما بازدید از مسجد رستم پاشا را در برنامه تور استانبول از مشهد بگنجانید و از معماری زیبای آن لذت ببرید.

قیمت تور ترکیه به مراتب از شهرهای توریستی دیگر ارزان تر است و البته دیدنی های بسیار شگفت انگیزی دارد.

به شما عزیزان پیشنهاد میشود اگر به تور استانبول سفر کردید حتما از این مساجد دیدن کنید و معماری های گوناگون را در این مساجد زیبا مشاهده کنید. در ادامه به مابقی مساجد و دیدنی های شهر استانبول میپردازیم و شما را با شگفتی های این شهر باشکوه آشنا میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید